wordpress-kurulumu-nasil-yapilir

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır 2022

WordPress kurulumu nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için derlediğimiz yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabileceğinizi belirtmek isteriz.

Gelişen teknolojinin izdüşümlerini analiz etmek için tüm teknolojik imkânlardan yararlanmak gerekmektedir. Özellikle WordPress kurulumu nasıl yapılır sorusuna bulacağınız yanıt sonrasında kolay bir şekilde uygulama aşamasına geçiş yapabileceksiniz. WordPress birçok konuda etkili olan donanımlı bir sistemdir.

Özellikle ilk etapta belirtmek gerekir ki WordPress kurulumu yapabilmemiz için öncelikle WordPress’in son sürümünü wordpress.org üzerinden indirmeniz ve buna göre ilerleme sağlamanız gerekmektedir. İlk etapta bu maddeye dikkat ederek ilerlemeniz doğru bir yöntem olacaktır.

Ankara web tasarımı firması olarak sizlere kurumsal hizmet sağlayarak dijital dünyada isminizi duyuruyoruz.

Peki, nedir bu WordPress? Genel olarak belirtmek gerekir ki birçok özelliği bulunan ve kullanım kolaylığı ile tanınan ücretsiz, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Bu bağlamda gündemde sıklıkla tercih edilmektedir diyebiliriz. Bu noktadan hareketle belirtmek gerekir ki web sitenize WordPress kurulumu yapmanın birkaç yolu vardır. Bahsedilen bu sistemler;

 • Web hosting sağlayıcısı tarafından sunulan bir yükleyiciyi kullanmak
 • FTP istemcisi yardımıyla manuel olarak kurmak olarak ikiye ayrılır.

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle belirtmek gerekir ki web sitesi kurmaya yeni başlayanlar için WordPress’i kendi başınıza kurmak ilk başta zormuş gibi görünebilir. Bu durumun yanı sıra doğru ve başarılı bir kullanım sonrasında gayet kolay bir hizmete sahip olacağınızı belirtmek isteriz.

Zor görünen fakat gerekli adımları takip ettikten sonra kolaylaşan kurulum sistemi, sonrasında sizler için büyük olanakları beraberinde getirecektir. Böylece gelişen dünya düzenine uygun olarak Windows ve macOS sistemlerinde paylaşımlı hosting ve yerel kurulumlara odaklanmakta fayda vardır.

Ek bir bilgi olarak belirtmek gerekir ki ilk etapta WordPress yükleyicisi çalışmıyor veya hosting’inizde mevcut değilse elle WordPress kurulumu yapabilirsiniz. Peki, hangi adımlar uygulanacaktır? Temel olarak kolay bir WordPress kurulumu süreci için aşağıdaki adımları takip edin.

Ankara SEO hizmeti konusunda uzman desteği almak için bizimle iletişimde kalın!

wordpress-kurulumu

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır: Adım Adım WordPress Kuruluma Hazırlık

 

 • WordPress kurulumunu yapmadan önce hazırlık aşamasına adım atmalısınız.

WordPress kurmaya başlamadan önce ilk olarak WordPress’in güncel sürümünü indirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra arşivden çıkarmanız da son derece önemlidir. Bu adım sonrasında Hostinger’ın Dosya Yöneticisini veya WordPress klasöründen web sitesi dosyalarınızı public_html dosyanıza yükleyin. Bu adım oldukça önemlidir. Ek bir bilgi olarak belirtmek gerekirse FTP İstemcisi kullanıyorsanız, önceden web hosting kontrol panelinizde Yeni Bir FTP Hesabı Oluştur bölümünü bularak ilerleme sağlamanız gerekmelidir.

 • Wp-config. php Yapılandırma

Belirtmek gerekir ki bahsedilen bu dosya veri tabanı bilgilerini içerir ve WordPress’e hangi veri tabanından bilgi alması gerektiğini söyler. Ek olarak belirtmek gerekir ki wp-config.php dosyası File Manager (Dosya Yöneticisi) üzerinden WordPress kurulumu yapılan klasörde bulunabilir. WordPress  dosyalarınızı yapılandırmak ise aşağıda yer alan adımları sağlayarak gerçekleşebilir.

 • hPanel’e giriş yapın
 • Files (Dosyalar)kısmındaki File Manager üzerine tıklayın ve devamında görüntülenen kutuda Web Root‘u seçin. Bu aşamadan sonra ise Show Hidden Files (Gizli Dosyaları Göster) kutusunu işaretledikten sonra Go yani “Git” kutucuna tıklayarak ilerleme sağlayabilirsiniz.
 • Yukarıda yer alan aşamalardan sonra ise önemli bir adım olan public_html klasörüne tıklayın ve genişletin. WordPress kurulumu yapılmış klasörü açarak hazırlığa devam edebilirsiniz.
 • Belirtilen aşamaların ardından wp-config-sample. phpdosyasını bulun ve adını wp-config. php olarak değiştirin. Değiştirdiğiniz bu dosyaya sağ tıklayın ve Code Edit‘i (Kod Düzenle) kutucuğunu seçerek ilerleyin. Belirtilen bu aşama açıldıktan sonra bu bilgilerin olduğu kısmı bulun ve veritabani_adi değerini daha önceden oluşturduğunuz MySQL Veri tabanı adıyla değiştirerek hazırlığın son aşamalarına adım atmış olursunuz.
 • Yukarıda belirtilen tüm düzenleme aşamalarını tamamladıktan sonra Save Changes‘e(Değişiklikleri Kaydet) tıklayın ve dosyayı kapatın.
 • Belirtilen bu bilgilerden hareketle arşivden çıkarttığınız dosyaları hosting hesabınızda public_html dizinine FileManager‘ı (Dosya Yöneticisi) kullanarak yükleme işlemini tamamlayın.
 • wordpress-kurulumu-nasil-yapilir(2)

WordPress Kurulumu ve Önemli Detaylar

 

Yukarıda yer alan başlıklarda bahsedilen ve detaylı bir şekilde aktarılan hazırlık aşamasını tamamladığınızda göre kuruluma geçiş yapabilirsiniz. Bu noktada ilk olarak kurulum sayfasını açmak için sitenize giriş yaparak ilerleme sağlayabilirsiniz.

5 adım ile WordPress Kurulumu

 1. İlk adım olarak WordPress kurulumunu yaparken kendinize en uygun dil seçimi yapın veContinue (Devam Et) tuşuna basın. Bu adım sonrasında yavaş yavaş WordPress kurulumuna geçiş yapmış olacaksınız.
 2. WordPress yukarıda yer alan adımdan sonra MySQL bilgilerini isteyecektir. Bu adım sonrasında Let’s go! tuşuna basarak diğer adımlara geçiş sağlayabilirsiniz.
 3. Tüm bilgilerden hareketle MySQL veri tabanı bilgilerini girerek Veri tabanı Sunucusu ve Tablo Ön Eki değerlerini olduğu gibi bırakın.
 4. Yukarıda yer alan adım sonrasında WordPress, oluşturduğunuz veri tabanına bağlantı kurulup kurulamadığını kontrol edecektir. Bu bağlamda sistemde bir hata yoksa kuruluma adım atabilirsiniz.
 5. Son adım olarak web sitesi ve yönetici bilgilerini girin. WordPress‘i Kur tuşuna tıklayın. Aynı zamanda WordPress yönetici kontrol paneline erişmek için Giriş yap butonuna tıklayabilirsiniz.

WordPress sitesine tema nasıl yüklenir, demo versiyonunu nasıl ekleriz aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

Plesk’de WordPress Kurulumu Nasıl Olur?

Bu bölümde Plesk panelinde WordPress kurulumu nasıl gerçekleşiyor sizlere resimli olarak aktaracağız. Bir web hositng hesabı satın aldıktan sonra otomatik bir e posta gönderilir. Eposta adresinde kontrol panel adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileriniz bulunuyor.

Plesk’e Girin Yapın

Plesk kontrol panelinize giriş yapınz. Plesk’e giriş yaptıktan sonra sol kenarda alan adlarını göreceksiniz. Daha sonra alan adı ekleyin kısmından WordPress sitesi butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada site adını ve mail adresinizi yazınız.

Plesk İle WordPress Kur

Eğer daha öncesinde WordPress hakkında bilgi sahibi değilseniz açılan ekranda yazılım hakkında bilgi edinebileceksiniz. Kurulum için işleminizi devam ettirin ve kur butonuna basınız.

Plesk üzerinden kuracağınız WordPress’ler son sürüm olup tekrar güncellemeye ihtiyacınız yoktur.

Site Yapmak İstiyorum

Son adımımızda site url’i doldurulmuş olup sizden site başlığını isteyecektir. Sonrasında alt bölümde giriş yapmak istediğiniz kullanıcı adı, şifre ve e postayı yazdıktan sonra son olarak kur butonuna basıyoruz. Sağ alt kutucukta yer alan yüklenme durumunu takip edebilirsiniz.

Yüklenme işlemi bittikten sonra oturum aç düğmesine tıklayarak oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi sizden isteyecektir. Gerekli bilgileri girdikten sonra sitenizin paneline giriş sağlayabilirsiniz.

Önceden satın aldığınız ya da ücretsiz temayı görünüm sekmesinden ekleyerek sitenizi dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Wordpress ile site oluşturmak

Yukarıdaki görselde yer aldığı üzere WordPress kurulumuna dair detaylı bilgi sağladık. Bunun yanı sıra WordPress kurulumu konusunda aşağıdaki videoya tıklayarak verimli bilgiler elde edebilirsiniz.

Puanımız

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Hemen Ara