Sosyal Medya Danışmanlığı

Longtail Keywords Nedir

Longtail keywords nedir sorusu SEO’ya ilgi duyan ve yeni bilgiler edinmek isteyen bireylerin önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Tamda bu sebeple Durmaz Medya olarak siz değerli okurlarımız için bilgi verici bir makale hazırladık. Aşağıda yer alan tüm başlıkları analiz ederek bilgi edinebilirsiniz!

Peki, longtail keywords nedir? Bu konuda net bir bilgi olarak belirtmek gerekirse Türkçe olarak uzun kuyruk anahtar kelime anlamına gelmektedir. Yani kısacası longtail keywords tarzında oluşturulan anahtar kelimeler genellikle üç ya da 5 kelimeden oluşan, ana anahtar kelimelere göre daha uzun ve sık kullanılmayan, uzun olduğu için daha spesifik arama yapan kullanıcıları hedefleyen bir türdür. Bu türde oluşturulan kelimeleri seven Google, SEO konusunda etkin bir rol oynamaktadır.

Longtail keywords genel görünüm itibariyle 3-5 kelime arasında oluşan kelime öbekleridir. Uzun kuyruklu bu kelimelerin anlamlı ve özgün olması da oldukça önemlidir.

long tail keywords nedir

Long tail anahtar kelimeler genel anahtar kelimelerden daha özel bir yapılanmaya sahiptir. Tamda bu sebeple oluşumundan kaynaklı olarak spesifik bir hedef kitleye doğrudan ulaşmak açısından kullanılması gereklidir.

Uzun kuyruklu kelimeler temel anahtar kelimelerden daha az rekabetçidir. Bu durumda kişilerin bir konu hakkında yaptığı ayrıntılı ve spesifik aramaları kapsamaktadır. Ne işe yaradığı konusunda da eklemek gerekir ki long tail keywords ile gelen ziyaretçilerin siteden aradığını bulma oranı yüksek olduğu için longtail anahtar kelimelerden gelen kullanıcılar kaliteli bir trafik sağlamaktadır. Böylece SEO konusunda da büyük bir fayda sağladığınızı belirtmek isteriz.

Longtail Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Longtail anahtar kelimelerin nasıl bulunduğu da kullanıcıların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Temel olarak belirtmek gerekir ki bu yapılanmaları ücretli ya da ücretsiz araçlar ile bulabilirsiniz. Bu araçları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Semrush
  • SEOmonitor Topics
  • Ahrefs
  • Ubersuggest
  • io

Yukarıda yer alan maddelerde ki araçlar, istediğiniz anahtar kelimenin aranma hacimlerini öğrenmenize olanak sağlayacaktır. Bu referans sayesinde kendinize bir yol çizebilirsiniz. Peki, sistem nasıl ilerliyor? Bu konuda vereceğimiz örneği Semrush ile vermek gerekirse bu araç ile long tail keywords’leri bulmanın en kolay yolu; Organic Research’de herhangi bir rakip sitenin adını girdikten sonra Positions sekmesinde Advanced Filter butonununda yer alan Words Count butonunu tıklayarak Greater Than -> 2 yaptığımızda 2 kelimeden fazla anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Yukarıda yer alan referansa paralel olarak Semrush veya diğer araçlar üzerinden longtail keywords yapılanmalarına erişim sağlayabilirsiniz.

Longtail Anahtar Kelimeler Nelerdir?

long tail keywords

 

İlk başlıkta da üzerinde durduğumuz gibi uzun kuyruklu kelimeler, kullanıcılar için farklı bir deneyim sunmaktadır. Şöyle ki longtail anahtar kelimeler sitenizi rakiplerden ayırmak açısından önemlidir. Farklı bir kitleye hitap ettiği için trafik olanağı da sn derece geniş kapsamlıdır.

Longtail anahtar kelimeleri bulunan sitelerin SEO puanını yükselten bir anahtar kelimedir. Aynı zamanda anahtar kelimelere göre sağladığı trafik daha yüksektir. Bu bilgiye paralel olarak belirtmek gerekir ki anahtar kelimelerle SEO uyumlu hale getirilen sitelerin arama motorlarında öne çıkarak ziyaretçi kazanması ve bununla birlikte yer aldığı sektörde ön plana çıkması mümkündür.

Longtail anahtar kelimeler organik ve başarılı bir trafik artışında etkin bir rol oynamaktadır. Ek bir bilgi olarak belirtmek gerekir ki ama motorları arama türlerine bakıldığında kullanıcıların genellikle doğal bir dil kullandığı, günlük konuşma diliyle arama yaptığı gözlenmektedir. Yani temel olarak bunun net bir anlamı, aranan kelimelerin birbirinden bağımsız, devrik olabilme ihtimalini artırmaktadır.

Longtail Keywords Kullanmanın SEO’ya Etkisi

 

Longtail anahtar kelimelerin SEO’ya olan etkilerine göz gezdirmek son derece mantıklı olacaktır. Uzun kuyruklu kelimeleri önemseyen Google,  birkaç kelimeden oluşması onları daha belirgin hale getirir. Böylece kullanıcıların aradığına direkt ulaşmasını sağlar.

Longtail anahtar kelime kullanan sitelerin organik trafik akışı sağlamasını ve bununla birlikte markalarının arama motorlarında üst sıralara yükselmesini sağlar. Bunun yanı sıra aşağıda yer alan maddeleri de beraberinde getirmektedir;

  • Uzun kuyruklu yani longtail anahtar kelimekullanımı kullanıcıların aradıklarına direkt ulaşmasını, sitelerin ise hedef kitleye doğrudan ulaşmasını mümkün kılar. Bu durum her sitenin arzu ettiği bir yapılanmayı beraberinde getirmektedir.
  • Arama motoru optimizasyonukonusunda longtail’e yer veren sitelerin kısa sürede etkin bir trafik aldığını belirtmek isteriz.

Bir önceki içeriğimiz “web sitesi nasıl yapılır” içeriğimizi okumak için tıklayınız.

Ankara SEO hizmeti fiyatlarının da değişkenlik gösterdiği bu sektöre, bizimle iletişimde kalarak profesyonel bir ilerleme sağlayabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Hemen Ara