wordpress-site-hizini-nasil-olceriz

WordPress Site Hızını Nasıl Ölçeriz?

WordPress site hızını nasıl ölçeriz sorusu son derece önemli bir konu halini almıştır. Genel olarak WordPress alt tabanlı sitelerin hızlı bir şekilde çalışıyor olması hem kullanıcı deneyimi hem de site için büyük bir önem arz etmektedir. Bu bağlamda WordPress site hızını ölçmek ilerleyen süreç için oldukça önemlidir.

WordPress site hızını nasıl ölçeriz sorusuna cevaben Durmaz Medya olarak cevap vermekteyiz. Yazımızı okuyarak ilerleme sağlayabilirsiniz. WordPress site hızını ölçmek için tüm adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki arama motorları genellikle daha hızlı açılan siteleri ön plana alıyor. Bu bağlamda özellikle siteniz için hızlı erişim büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu noktadan hareketle sitenizin arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak istiyorsanız hızlandırma işlemini donanımlı bir şekilde uygulamalısınız.

Peki, neden hızlandırma işlemi yapmalısınız? Bu konuda bilimsel bir bilgi vermek gerekirse genel olarak 2 saniyeden fazla süren sayfa yükleme sürelerinde ziyaretçiler siteye olan ilgilerini kaybedip sayfayı kapatıyorlar. Bu durumda sitenizde büyük oranda bir ziyaretçi kaybı yaşanmaktadır. WordPress site hızını nasıl ölçeriz konusunda net bir bilgi elde etmek için okumaya devam edin!

ucretsiz-wordpress-temalari

Ek bir bilgi vermek gerekirse eğer woocommerce tabanlı bir e-ticaret siteniz varsa WordPress site hızlandırma işlemi son derece gerekli ve önemlidir. Bu gerekliliğe bağlı olarak site hızınızın da doğru orantıda artacağını belirtmek gerekmektedir. Görünürde yavaş ve zor açılan sayfalar potansiyel müşterilerinizde bir güvensizlik hissi oluşturup müşterilerinizi kaçırabilir. Bu durum yukarıda da belirtildiği üzere kullanıcı kaybına neden olmaktadır.

WordPress site hızını nasıl ölçeriz sorusuna cevap bulmak ve sizde profesyonel bir deneyim yaşamak için okumaya devam edebilirsiniz.

WordPress Site Hızı ve SEO’ya Etkileri

 

WordPress site hızı yukarı başlıkta da aktarıldığı gibi SEO’ya büyük faydalar sunmaktadır. Özellikle okurların sitede kalma süresinin artması da SEO konusunda etkin bir süreç sağlamaktadır. WordPress site hızının artması sitenizin/ işletmenizin güvenilirlik oranını da arttırmaktadır.

 

Temel olarak belirtmek gerekir ki işletmenize bağlı olan sitenizin hızını ölçmeden önce elde edeceğiniz verilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu veriler sizler için referans niteliğinde olacaktır diyebiliriz. Bu etmenler aşağıda yer alan maddeler halinde belirtilmektedir:

Sayfa bazında sayfanın boyutu siteniz konusunda oldukça önemli bir veridir. Bu durumun yanı sıra kaç istek (request) ile sayfanız yükleniyor ve cache eklentisi kurulu mu sorularına cevaben çalışma sağlamanız gerekmektedir. Bu bilginin yanı sıra kullanmış olduğunuz hosting WordPress uyumlu bir hosting mi tüm bu bilgiler sitenizin hızını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Bilindiği üzere sayfa hızı yani sayfanızın yüklenme süreleri genellikle sitelerin ana sayfaları ile ölçülmektedir. Bu durumun yanı sıra arama motorlarında sadece ana sayfalarınızın çıkmadığını belirtmek gerekmektedir.

WordPress site hızını nasıl ölçeriz sorusuna cevap bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırmanın Yolları

 

Peki, wordpress sitenizin hızını ölçebileceğiniz noktada esas nokta nedir? Bu bağlamda belirtmek gerekir ki WordPress alt tabanlı sitenizin hızını ölçebilmek için kullanabileceğiniz 4 farklı yöntem vardır.

Google PageSpeed Insight: Google PageSpeed genellikle WordPress site hızınızı ölçmeniz için son derece önemi bir araçtır. Genel olarak belirtmek gerekir ki Google’ın geliştirdiği ve düzenli olarak güncellediği sistem olan PageSpeed, son derece doğru bilgi sunmaktadır. Olanakları arasında sayfa açılma sürelerinin neden yavaş olduğunu göstermektedir. WordPress site hızını nasıl ölçeriz konusunda diğer araçları analiz etmek için aşağıda yer alan maddeleri okuyun!

PageSpeed

Gtmetrix: Gtmetrix de WordPress site hızlandırmanın yolları arasında Gtmetrix, test ettiğiniz sayfanın tam olarak yüklenme süresini gösterir. Bu süre siteniz içerisinde yer alan oluşumlardaki sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu uygulamayı genellikle ücretsiz hesap oluşturarak dünyanın farklı yerlerini test merkezi olarak seçebilirsiniz.

Gtmetrix

WebPageTest.org: Bu test aracı da WordPress site hızını ölçmek için kullanılan donanımlı bir araçtır. Bu bağlamda genellikle ülke ve şehirlerden aynı zamanda farklı cihazlardan (mobil ve masaüstü) sitenizi test etmenize olanak sağlar. Genel bir bilgi sağlamanıza da büyük bir olanak sunmaktadır.

Web Page Test

Pingdom Tools: Bu araçta site hızınızı ölçmeye büyük bir olanak sunar. Genel olarak dünya çapında 7 farklı server aracılığıyla sayfanızın açılış süresini hesaplayarak donanımlı bir bilgi sağlar.

Pingdom Tools

WordPress site hızını nasıl ölçeriz gibi sorulara cevap veren firmamız, sizler için referans niteliğindedir. Bu bağlamda site hızınızı ölçerek gerekli tüm detayları analiz edebilirsiniz.

Ankara Web site tasarımı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanımız

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Hemen Ara