seo hizmeti nedir

SEO Danışmanlığı Nedir

SEO danışmanlığı nedir, temel olarak arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış kişi veya kurumların, web sitelerinin performansını artırmak ve internetteki görünürlüklerini artırarak, arama sorgularına yanıt verecek içerik üretmek isteyen firmalara SEO çalışmaları yapmalarını kapsamaktadır.

SEO danışmanlığını donanımlı bir şekilde uygulana Durmaz Medya, gerekli tüm stratejileri belirleyerek donanımlı adımlar atmaktadır. Bünyemizde bulunan uzman kadromuz, anlaşmalı tüm firmalara donanımlı bir SEO danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Süreç boyunca gereken tüm işlemleri SEO stratejileri belirleyerek belirlemekteyiz.

seo danismanligi nedir

SEO konusunda hizmeti alırken birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu maddeler site çalışmalarınıza büyük bir olanak sağlayacaktır. Hizmet almadan önce uzman SEO danışmanının sizler için sunacağı tüm olanaklar hakkında detaylı bilgiye erişim sağlamanız gerekmektedir.

SEO Çalışması

SEO çalışmasında birçok noktaya dikkat eden firmamız Durmaz Medya, öncelikli olarak site içi SEO çalışmaları ile gerekli tüm işlemleri uygulamaktadır. Çalışma sağladığımız Web site üzerinde yer alan tüm içerikleri düzenleyerek, arama motorlarına uyumlu hale getirmek için gerekli analizler yapılmaktadır.

 • Sayfadaki başlık etiketleri (H1, H2, H3 vb.) SEO uzmanımız tarafından uygun bir şekilde düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra;
 • Sitede yer alan etiket ve kategori sistemlerinin optimizasyonu, meta açıklamaların uygun hale getirilmesi, özgün içerik kontrolü de yine SEO hizmeti noktasında donanımlı bir şekilde ayarlanmaktadır.
 • SEO uzmanımızın işlemleri arasında yer alan anahtar kelime analizinin yapılması ve gerekli kelimelerin içeriklere yönlendirilmesi son derece önemli bir işlem sürecidir.
 • SEO hizmeti sunduğumuz firmaların sitelerinde yer alan anahtar kelime yoğunluğunun kontrolü ve belirlenmesi ve aynı şekilde site haritasının oluşturulması uzmanımız tarafından ivedilikle uygulanmaktadır.

Yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra SEO çalışması uygularken firmamız bünyesinde bulunan uzmanımız başlık yazımları ve anahtar kelime kullanımları, sitenin mobil ve masaüstü hızının kontrolü ve artırılması için çalışmaların yapılması gibi birçok adım gerçekleştirmektedir.

seo hizmeti nedir

Masaüstünde gerekli işlemler yapılırken bir yandan mobil SEO çalışmalarının yapılması ve gerekli güncellemelerinin takip edilerek düzene ayak uydurulması sağlanmaktadır. Çalışma sağladığımız firmalara aylık ve yıllık olarak yapılan çalışmalara dair raporlar hazırlamaktayız.

Yukarıda bahsedilen site içi SEO çalışmalarının yanı sıra site dışı çalışmalarda alacağınız hizmetler de mevcuttur. Bu hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Backlink hizmeti. Genel bir tanımla dışarıdan link alımı, SEO çalışmalarının kapsamına dâhildir.
 • SEO konusunda fayda sağlayacak tüm sosyal medya ile yönlendirme trafiği sağlamak ve marka ile ilgili içeriklerin öne çıkmasını sağlamak çalışma kapsamına dâhildir diyebiliriz.
 • SEO stratejilerini geliştirmek
 • İçerik pazarlama çalışmaları için anahtar kelime analizleri yapmakta uzmanlarımızın hizmetlerine dâhildir.

 SEO danışmanlığını üstlendiğimiz bir geri dönüşüm firmamızın 2 aylık görüntüleme ve tıklama grafiği aşağıdaki gibidir.

SEO Trafik

İyi bir optimizasyon ile sıralamalarda kolayca yerinizi alabilirsiniz bunun için yapmanız gereken bizimle irtibata geçmektir.

Google SEO Nasıl Çalışır?

Google SEO, arama motoru konusunda etkin performans sunmak için uygulanan adımları kapsamaktadır. Bu noktada belirtmek gerekir ki gelişen dünya düzenine paralel olarak SEO çalışmaları her zaman olduğundan daha etkin konumda yer almaktadır. organik arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış adımları

Arama motoru sonuçları oluşturmak için planlama ve uygulama sürecini kapsayan Google SEO, gerekli adımlar uygulanarak oluşturulmaktadır. Bu noktada belirtmek gerekir ki Google arama motoru, arama sonuçları oluşturmak için farklı teknikler oluşturmaktadır. Kullanılan bu teknikler, arama sonuçlarındaki etkinizi gözler önüne sermektedir. Peki, hangi işlemleri uygulamaktayız?

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle hızlı ve sistematik web siteleri, responsive uyumlu siteler, kullanıcı deneyimi, orijinal içerik belirtilen tekniklerin başında gelmektedir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmasının web siteleriniz için olan faydasından bahsetmek son derece olumlu olacaktır. Dijital pazarlama konusunda muazzam bir faydası olan SEO çalışmasının nasıl yapıldığı kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. SEO çalışmasını doğru uygulamak organik sonuçlar noktasında da son derece etkili olmaktadır.

Başarılı bir optimizasyon yapabilmeniz için aşağıda yer alan adımları takip etmeniz büyük bir fayda sağlayacaktır.

Özgün İçerikler Oluşturma

Özgün içerik, SEO’nun olmazsa olmaz adımlarından biridir. Özelikle bu noktada doğru anahtar kelime analiziyle bütünleşen içerikler, web sitenizin trafiğini orantılı bir şekilde arttıracaktır. Başarılı, eşsiz ve özgün bir dille yazılmış olan içerikleriniz, SEO çalışmalarınızı başarılı kılacaktır. Özgün ve başarılı içerikler oluşturarak arama motoru sonuçlarındaki en üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

SEO çalışması yaptığınız web sitenizdeki içeriklerde daima özgün ve yalın olmanız gerekmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki özgünlük esasına paralel olarak ilerlemek arama performansınızı müthiş oranda etkileyecektir. Google kopya içerikten oluşan web sitelerinin performansını olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Sayfa Başlıkları ve Açıklamaları

Sayfa başlıkları ilk etapta kullanıcılarınızın için önem arz etmektedir. Hepimiz biliyoruz ki kullanıcı olarak bir siteyi ziyaret ettiğimizde öncelikli olarak sayfa başlığını ve sayfa açıklamasını okuyarak ilerlemekteyiz. Bu noktada sayfa başlıkları aradığımız bilgiyi içermiyorsa siteye girmekten vazgeçiyoruz. Bu bağlamda sayfa başlıkları ve açıklamaları donanımlı bir şekilde analiz edilmelidir.

Başlık Etiketleri Kullanımı

SEO konusunda başlık etiketlerinin doğru kullanımı son derece önemlidir. Şöyle ki bir web sayfasında H1, H2, H3 şeklinde başlık etiketleri sırası ile doğru bir şekilde kullanılmaktadır. Gerekli tüm başlık etiketleri doğru bir şekilde belirlenmeli ve içeriklere optimize edilmelidir.

Özellikle belirtmek gerekir ki H1 etiketleri, sayfa başlığıyla aynı olabilir. Bununla birlikte başlık etiketleri sırasıyla kullanılmalı ve kullanıcılar için doğru bir hiyerarşi sağlanmalıdır.

Dâhili Bağlantı Oluşturma

SEO çalışması yaptığınız web sitenizde arama motoru botlarının daha fazla sayıda sayfayı kolayca tarayabilmesi için dâhili bağlantı sistemi oluşturulması gerekir. Oluşturulan dâhili bağlantı sayesinde kullanıcı deneyiminiz de olumlu bir şekilde gelişim gösterecektir.

Peki, dâhili bağlantı noktasında ki referansınız ne olmalıdır? Bu noktada belirtmek gerekir ki arama motorlarında en üst sıralarda yer alan siteler dâhili bağlantı konusunda en iyi SEO çalışması örneğini oluşturmaktadır. Bu noktada site içerisinde yer alan birbiriyle ilişkili içerikler arasında bağlantı oluşturarak kullanıcıların site içerisinde dolaşma süresini arttırabilirsiniz.

Görsel Kullanımı

SEO çalışması yaparken oluşturduğunuz özgün içeriklerinizde görsel kullanımının etkisinin farkındasınızdır. Oluşturduğunuz içeriklere uygun şekilde hazırlanan görsel kullanımı, dikkatleri bünyesinde toplamaktadır.

Görsellerin alakalı ve uyumlu olması da son derece önemlidir. Bununla birlikte görsellerinizin HTML alt, title etiketlerine görsel ile ilgili not düşmeniz de SEO çalışmalarında son derece önemlidir. İçeriklerinize ekleyeceğiniz alt etiketleri, arama motoru botlarına görselin ne ile ilgili olduğunu aktarmaktadır.

Teknik SEO Analizi 

Teknik SEO, web sitenizin işleyişi hakkında sizlere net bir bilgi verecektir. Bu sebeple tüm teknik detayları inceleyerek web sitenizdeki teknik çalışmalar ve sitenizin teknik yapısı ile ilgilidir. Teknik SEO aşamalarını aşağıda yer alan maddeler dâhilinde analiz edebilirsiniz.

Kullanıcı Dostu URL Oluşturma

Kullanıcı dostu URL oluşturma SEO açısından son derece önemlidir. Genel olarak çalışma gerçekleştirdiğiniz web sitenizdeki URL’lerin iyi biçimlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda doğru ve özgün anahtar kelimeleri yansıtan, kısa ve öz URL’ler oluşturmalısınız.

Sitenizin arama motorunda ki görünümünü arttırmak amacıyla URL içinde yer alan kelimeler kısa çizgi (-) ile ayrılmalıdır. Bu durum saf bir görünümü meydana getirecektir.

Mobil Dostu Web Sitesi

Bilindiği üzere mobil dostu web sitesi tasarımı, oldukça önemlidir. Bu noktada mobil dostu web sitesi, SEO çalışmalarında sizler ön plana alacaktır. Her teknolojik aletten erişimi olan web sitelerine sahip olmak büyük bir fayda sağlayacaktır.

Web Sitesi Hızı

Bilindiği üzere her kullanıcı için giriş yapılan sitenin hızlı olması gerekmektedir. Site hızının düşük olması ziyaretçilerin sitede bulunma süresini büyük oranda etkilemektedir. Aynı zamanda arama motorlarının ve kullanıcıların web sitenizin hızına göre hareket ettiğini bilerek ilerlemeniz gerekmektedir.

Oluşturduğunuz web siteniz uzun sürede açılıyorsa bu her iki taraf için olumsuz etki yaratmaktadır. Bunun yanı sıra web site hızı yavaş olan sayfalarınız da sonuç sayfalarında geri plana atılabilir. Bilimsel bir örnek vermek gerekirse web siteniz 3 saniyeden daha uzun sürede açılıyorsa yapılan araştırmalar ziyaretçilerin %78’inin siteyi terk ettiğini gösteriyor

Robots.txt Oluşturma

Bu madde, yine teknik SEO açısından değerlendirildiğinde büyük oranda önem arz etmektedir. Genel olarak Robots.txt dosyası öncelikle web sitenizin hangi bölümlerinin botlar tarafından taranması gerektiğini belirtmek için kullanılır.

Taranması gereken tüm dosyalar SEO açısından detaylı analiz sağlayacaktır. Zararlı botları ve web site kopyalama araçlarının botlarını engellemek için bahsedile bu sistemi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

ankara web site tasarımı

Black Hat SEO

Black Hat SEO; temel olarak SEO konusunda muazzam bir olanak sunmaktadır. Genellikle SEO çalışması yapılan bir web sitesini organikmiş gibi görünen ama organik olmayan yöntemlerle üst sıralara çıkaran teknikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu teknikler temel olarak arama motoru optimizasyonunu olumlu yönde etkileyerek web sitesini geliştirmeyi hedefler.

Yukarıda bahsedilen teknikler, normal şartlarda organik SEO için kullanılan teknikler olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda belirtmek gerekir ki söz konusu yöntemler doğrudan arama motoru algoritmasına odaklanarak uygulanan agresif yöntemlerdir. Temel bir hedef belirlenerek atış sağlanmaktadır. Bu durum son derece önemlidir.

Black Hat SEO’nun temel olarak agresif bir yöntem olduğundan bahsetmişken çalışmaların ilk adımlarında web sitenin faydalı olduğu konusunda kullanıcıyı değil, arama motorunu ikna etmeye çalışan bir çalışma olduğunu da eklemek gerekmektedir. Genel olarak arama motoru bazlı bir çalışma şekli benimsenmektedir.

Black Hat SEO çalışmasında uygulanan yöntemler, faydasız bir sitenin faydalı olduğu konusunda arama motorunu kandırarak veri elde etmeyi hedeflemektedir.

White Hat SEO

Black Hat SEO’dan farklı olarak White HAT SEO, daha yalın ve sade bir çalışma prensibi geliştirmektedir. Bahsedilen bu SEO çalışmalarını güvenli bir şekilde yürüterek Arama Motoru Optimizasyonuna doğru yönlendirmeler sunmaktadır. Bu sistem sonuçlarının organik olması da web sitesi için muazzam fayalar sunmaktadır.

White Hat SEO, çalışma sağlanan web sitenin kullanıcı odaklı, arama motorlarında belirlenen kurallara uygun olarak yapılan teknikleri bünyesinde saklamaktadır. Aynı zamanda web sitenin arama motorlarında üst sıralara yükselmesi için yapılan çalışmaları kapsayan bir uygulama olduğunu da eklemek gerekmektedir. Temel olarak sonuç konusunda Black Hat SEO’ya göre White Hat SEO çalışmalarında, kısa sürede sonuç almak zordur. Buna ek olarak başarılı bir organik trafik çekildiği için sitenizde büyük fark yaratacaktır.

Puanımız
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

4 thoughts on “SEO Danışmanlığı Nedir”

 1. Durmaz Medya ailesine çok Teşekkür ederim gerçekten hem seo hem Web sitesi olarak gerçekten işlerinde profesyoneller içerikler çok iyi olmuş aydınlattı beni elinize sağlık iyi calismalar

 2. Aquapower su arıtma sistemleri

  Kardeşim herşey için teşekkür ederim ilgine alakana personel arkadaşların güler yüzüyle Durmaz medya kalite tesadüf değildir 🙏

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Hemen Ara