wordpress-kurulumu

WordPress Güvenlik Taraması Nedir?

WordPress güvenlik taraması nedir sorusuna cevaben derlediğimiz bu yazımızda WordPress eklentileri sonucu oluşan durumlara karşı geliştirilmiş bir test olan WordPress güvenlik taramasından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Güvenli bir şekilde web sitesi ve bloglar oluşturmak için kullanılan WordPress, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ile güvenli bir web sitesi oluşturabilir, lisanslı tema ve eklentileri ile ayrıcalıklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunun yanında güvenli kullanımı sağlamak ve tehditlere karşı korumayı amaçlamak için de birtakım işlemler gerekmektedir.

WordPress güvenlik taraması eklentilerle beraber gelen durumların kontrolünü sağlamak amacı ile geliştirilmiş bir test olması ile kullanıcılara konfor ve kolaylık sağlamaktadır. WordPress kullanıcılarının kolaylıkla uygulayabileceği bu test ile yönetici sayfası üzerinden web sitesinin etkili ve sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

WordPress güvenlik taraması gibi testler ile web sitesinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir, dışardan gelen kötü amaçlı tehditler ve yazılımlar fark edilip çözülebilir. Sağlıklı ve etkili bir web sitesi deneyimi için bu tarz testlerin yapılmasında kesinlikle fayda var.

Güvenlik taraması gibi kontrol testleri yapılmadığı takdirde web sitesinde kötü amaçlı yazılımlar fark edilmeyebilir ve bunun sonucunda daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Web sitesinin iyi ve sağlıklı bir şekilde işlenmediğini belirten bir uyarıyla karşılaşılabilir. Geri dönmesi olmayan bir durumla karşılaşmamak için öncesinde bir güvenlik önlemi alarak ve güvenlik taraması yaparak web sitenizin olası bir saldırıya uğramasını engelleyebilir ve kötü amaçlı tehdit doğuran yazılımlar ile gelen sorunların önüne geçebilirsiniz. Tüm bu durumlara karşılık önceden önlem almak her zaman için faydalıdır.

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum

WordPress Güvenlik Taraması Nasıl Yapılır

 

WordPress güvenlik taraması, web sitesine yönelik tehdit oluşturan kötü amaçlı yazılımların önüne geçmek için uygulanabilen bir testtir. Bu işleme bir güvenlik eklentisi kullanarak başlayabilirsiniz. Güvenlik taraması yapabilmek için web sitenize öncelikle bir güvenlik eklentisi yüklemelisiniz. Eklenti yüklendikten sonrasında belli aralıklarla site güvenliği için tehdit oluşturan yazılımlar için taramalar yapmaktadır.

Aynı zamanda sitenizde bir güvenlik problemi olabileceği düşüncesindeyseniz manuel olarak güvenlik taramalarını aktive edebilirsiniz. WordPress güvenlik taraması yapmak için uygulayabileceğiniz işlemleri şu şekilde belirtebiliriz:

 • Sitenize güvenlik eklentisi yüklemeli.
 • Eklentilerinizi ve temanızı güncellemeli.
 • Çekirdek dosyalarınızı güncellemeli.
 • Kullanılmayan tema ve eklentiler silinmeli.
 • Sitede SSL protokolü kullanılmalı.
 • Güçlü şifre seçilmeli.
 • PHP hata raporlaması inaktif duruma getirilmeli.
 • CAPTCHA kullanılmalı.
 • Dosya düzenlemesi kapatılmalı.
 • .htaccess ile çekirdek dosyalar güvenli bir şekilde tutulmalı.
 • Oturum açma işlemlerine sınırlama getirilmeli.
 • Güvenlik anahtarı değiştirilmeli.
 • XML-RPC inaktif duruma getirilmeli.
 • Dosya izinleri denetlenmeli.
 • Düzenli bir şekilde yedeklemeler yapılmalı.

Belirttiğimiz adımlarla birlikte WordPress güvenlik taraması ve site güvenliğinizi sağlayarak sağlıklı ve güvenli bir şekilde sitenizi kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilirsiniz. WordPress günümüzde en yaygın şekilde kullanılan içerik yönetim sistemidir ve kullanıcılar için etkili bir deneyim sağlamaktadır.

SEO hizmeti noktasında da etkili bir şekilde kullanılan WordPress, güvenli ve lisanslı eklentileri ve tema kullanılabilirliği ile etkin ve verimli bir kullanımı sağlamaktadır. WordPress güvenlik taraması ile site güvenliğinizi sağlayabilir ve oluşabilecek problemlerin önüne geçebilirsiniz.

 

 

 

Scroll to Top
Hemen Ara