WordPress Güvenli Midir

WordPress güvenli midir, son zamanlarda kullanıcılar tarafından sıkça araştırılmakta ve merak edilmekte olan bir konudur. Birçok işletmeninde ilgilendiği ve araştırdığı bir konu olan WordPress, kullanıcıların her boyutta web sitesi ve blog oluşturmasına, yayınlamasına ve sürdürmesine olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlanmaktadır.

WordPress, internet ortamındaki birçok web sitesini için kullanılan bir platformdur. Web sitesi ve blog oluşturup yönetmek için vazgeçilmez bir sistem olmakla birlikte güvenilirliği ile de tercih sebebidir. Web sitesi yönetimi için güvenli bir platform kullanmak ve tehditlere karşı korumak oldukça önemli bir konudur. Günümüzde neredeyse her gün birçok web sitesi saldırıya uğrayarak virüslerle karşılaşıyor. Bu şekilde oluşan tehditler genel itibari ile bireysel siteleri, orta ve büyük ölçekli birçok şirketin web sitelerini etkilemektedir.

WordPress güvenli midir sorusuna cevabımız kesinlikle WordPress güvenli. Ancak bazı durumlarda WordPress savunmasız kılınabilmektedir. Bu durum kullanıcının bilinçli olması ve düzenli kontroller ile siteyi yönetmesine bağlı olarak gelişmektedir. Web sitesi güvenliği kullanıcılar tarafından takip edildiği sürece WordPress platformu güvenlidir.

WordPress ile güvenli bir şekilde web sitenizi yönetebilirken; güvenli eklentileri ve istenilen temaları kullanmayı, sorumlu oturum açma prosedürlerini sürdürmeyi, web sitesini izleyebilmek için güvenlikli eklentilerini kullanmayı, düzenlemeyi ve güncellemeyi de içerisinde barındırır.

WordPress güvenli ve kullanıcılara sağladığı konfor ile de tercih sebebi olan bir platformdur. WordPress web sitesinin güvenliğinin ana bileşenleri de güvenlik açısından oldukça önemlidir. WordPress çekirdeği(temel WordPress işlevselliğini kontrol eden kaynak dosyalar), eklentiler ve temalar WordPress ile platformu ile kullanılan bir web sitesinin güvenliğinin ana bileşenleridir.

WordPress çekirdeği son derece güvenlidir ve en son sürüme güncellendiği takdirde kesinlikle güvenlidir. WordPress, yazılımındaki güvenlik sorunlarını fark ederek giderirken çekirdek dosyaları için güvenlik güncellemeleri yayınlar. WordPress güncelleme yayınladığı zaman site güvenliği de için güncelleme yapmak gerekmektedir.

Aynı zamanda WordPress’in güvenliğini en sağlıklı şekilde sağlayabilmek için bazı ek önlemler de vardır. Bunlardan biri de oturum açma bilgilerini daha güçlü parolalarla korumaktır. İki faktörlü doğrulama ve oturum açmayı sınırlandırmak da fayda var. Bunun yanında kullanıcıların web sitenize güvenli bir şekilde bağlanabilmesi için SSL sertifikası da almakta fayda var diyebiliriz. Beraberinde web sitenizi güvenli bir hosting ile kullanmalısınız.

WordPress eklentileri güvenliğinden bahsedecek olursak, yasal eklentiler kullanılmalı ve güncellemeler takip edilmelidir. Bu durumlar ile bir erişim sağlandığında WordPress eklentileri güvenli olacaktır. Temaların güvenliğine gelecek olursak; aynı şekilde yasal olan ve ücretli temalar kullanıldığı takdirde güncellemelerin takibi ile WordPress temaları güvenlidir.

WordPress, sanayileşmenin ve bilgi akışının da hızlanmasıyla birlikte daha sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. İçerisine yükleyeceğiniz lisanslı tema ve eklentilerle birlikte güvenlik kavramını en üst seviyeye çıkarmaktadır. Sistemde yer alan güvensiz yapılanmaların yanı sıra WordPress, profesyonelliğe daha yakın bir sistemdir. Aynı zamanda belirtmek gerekir ki SEO hizmeti noktasında da WordPress, uygun bir gelişim göstermenize olanak sunacaktır.

WordPress eklentilerinin de güven noktasında büyük bir önem taşıdığını belirtmek gerekmektedir.  Doğru ve donanımlı bir kurulum ile güvenilir bir site oluşturabilirsiniz.

Puanımız
Scroll to Top
Hemen Ara